Kategorie: Wszystkie | Dizajnerzy | Historia Wzornictwa | Wywiady
RSS
czwartek, 16 maja 2013

Swego czasu Finowie wściekli się na Silvio Berlusconiego, gdy ten obcesowo skrytykował ich kuchnię narodową, wyrażając opinię, iż jest o wiele gorsza niż włoska. Krew zalała fińską opinię publiczą, w mediach wrzało, a prawda jest taka, że choć może po skandynawsku nieco minimalistyczna, to na pewno szalenie interesująca, zwłaszcza w wydaniu ekskluzywnym.

Od bowiem paru dobrych lat, poczetne miesce w panteonie sław kulinarnych nieprzerwanie zajmuje Hans Välimäki, chef, współwłaściciel restauracji ChezDominique, kulinarny celebryta. A przede wszystkim posiadacz dwóch gwiazdek Michelin- rzecz niebywała dla nas, skoro jedynie Atelier Amaro może poszczycić się jedną. Nota bene za chwilę ów osławiony lokal zmieni swój profil w bistro, które będzie działać pod znaczącą nazwa Bye Bye Dominique.

 Hans zapewne to już cały przemysł na skalę Finlandii, człowiek orkiestra, wpisujący się w trend sław kulinarnych pokroju Jamiego Oliviera, co to i progam swój ma, a i książkę kucharską wyda, przy okazji edukuje czy raczej w ramach telewizyjnej rozrywki bawi społeczeństwo fińskie sędziując w fińskiej wersji Top Chef.

 

 

http://www.mtv3.fi/ohjelmat.shtml/kotimaiset/top_chef/uutiset/1734267/hans-valimaki-top-chef--kauden-kohokohdat

W ramach kolejnej odsłony swego programu telewizyjnego przybędzie do Polski, gdzie podpatrzy ulubione restauracje ambasadora Jariego Viléna, a następnie zmierzy się z daniami, na swój autorski sposób. Odcinek poświęcony jego wizycie w Polsce będzie do obejrzenia w Finlandii jesienią. Baardzo jestem ciekawa jak wypadnie!

W ramach niestrudzonej energii ambasadora, w tym samym czasie swoje podwoje otworzy również ambasada by, wpisując się również w Polsce popularny trend pop-up kitchen, dać się poznać również od strony kulinarnej. Dania będzie serwował znakomity Maciej Wróblewski. I tak oto na fali lifestylowych zmian design trafia na talerz.   Więcej info o tym wydarzeniu na stronie Ambasady Finlandii.

czwartek, 13 grudnia 2012
Czyli jak łączyć pragmatyzm macierzyństwa ze wzornictwem.
poniedziałek, 31 stycznia 2011
Żyję w ustawicznym przekonaniu, że wiosna nieuchronnie nadejdzie, wszak jest to kwestią czasu. Może zewnętrzne przejawy pogodowe na to nie wskazują w burej W., ale wystarczy tylko skorzystać z magicznego internet explorera, by w wirtualnym świecie przekonać się, że okres hibernacji wiosennej mamy już za sobą.
piątek, 31 grudnia 2010
Na fali resentymentu ogromnie ucieszyła mnie wiadomość o odświeżeniu grafiki wedlowskich czekolad, czego efektem jest miła dla oka seria vintage autorstwa Łukasza Zbieranowskiego. Czy jednak dobrze znane smaki winny być ubierane w nowe opakowanie? Lubimy to, co znamy, odwołując się do wspomnień, ale dobry projekt cieszący oko nie jest zły!
wtorek, 23 listopada 2010
Alternatywne strategie projektowania- nosiły nazwę warsztaty, w ramach których projektanci z Polski i Norwegii pokazali swoje prace w Laboratorium CSW w Warszawie.
czwartek, 27 maja 2010
Warszawskie Targi Książki miały okrojoną edycję, a Skandynawia była nieomal niewidoczna, ale trafiła w moje ręce nadzwyczajna rzecz: Samuraj Neko.
środa, 28 kwietnia 2010
Nowoczesna architektura nie polega na stosowaniu ”niedojrzałych” nowych materiałów. Zasadnicza kwestia to doskonalenie w kierunku bardziej ludzkim. Alvar Aalto.
wtorek, 23 marca 2010
Korzystam z okazji jaką jest budząca się wiosna, by napisać słów kilka o serii szklanych bibelotów dostępnych od ponad trzydziestu lat w gamie produktów z Iittali. Szczegóły poniżej.
czwartek, 11 marca 2010
Koniec okresu zimowej hibernacji. Czas się przewietrzyć, odkurzyć blog szukać inspiracji. Wiosna w końcu musi nadejść, a wraz z nią pretekst by zobaczyć ciekawe wystawy w Skandynawii. Choćby wirtualnie.
środa, 24 lutego 2010
BusinessWeek przedstawił tradycyjnie coroczny ranking szkół kształcących w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, wśród grona najlepszych znalazły się skandynawskie, o których poniżej. No tak, a że to nie konkurs piękności to i kryteria dużo bardziej skomplikowane.
 
1 , 2 , 3 , 4