Kategorie: Wszystkie | Dizajnerzy | Historia Wzornictwa | Wywiady
RSS
środa, 28 października 2009
Jak dobrze móc wrócić do Helsinek, nawet jesienią, która bywa bura w Polsce, a tam jest znośna- jeszcze! Kilka odsłon miasta w subiektywnym przewodniku. Dziś część pierwsza.
sobota, 17 października 2009
No i proszę; tym razem miało być o Helsinkach, już witałam się z gąską, a okazuje się, że jest miły bonus z pracy, i będę mogła na żywo sprawdzić to, co warto zobaczyć. Więc tym razem na szybko 24 godziny w Oslo.
niedziela, 11 października 2009
Często kursując między W. a P. skracam sobie podróż czytając Stiega Larssona, którego akcja książki dzieje się w Sztokholmie, zaś klimat w sam raz współgra z jesienną pogodą w PL. Gdybym była fanką zafiksowaną na punkcie trylogii milenijnej, pewnie odwiedziłabym Sztokholm szlakiem głównych bohaterów powieści, ale zamiast tego chciałabym zobaczyć co lansiarski Sztokholm ma do zaoferowania miłośnikom dizajnu. Szwedzi lubią podkreślać, pewnie zupełnie słusznie, że potrafią projektować design przez duże „De.” Zresztą to oni wymyślili jeszcze w zamierzchłych czasach Skönhet i hemmmet- ideę „Piękna w domu” i wcielili to w życie. I choć szwedzkie przechwałki brzmią zdecydowanie nieskromnie, to z całą pewnością jest to prawda. Wzornictwo jest w Szwecji obecne na każdym kroku! Warto zacząć zwiedzanie właśnie od Sztokholmu, nazywanego skandynawską stolicą designu. Miasto samo w sobie jest zachwycające; przyciąga swoim pięknem, wielkomiejskością, królewskim rozmachem- wszak zahibernowane na wiele stuleci zdołało rozwijać się nieprzerwanie, jednocześnie nie tracąc europejskiego szyku. Gdzie ubogim i zaściankowym Helsinkom, które familiarnie uwielbiam, do swojego sąsiada! Zresztą przy Sztokholmie, większość stolic europejskich może się schować. Mnie onieśmieliło totalnie, ale chętnie wróciłabym tam, tym razem szlakiem wzornictwa, żeby zobaczyć co ponętne miasto ma do zaoferowania. Zdecydowanie jest „HOT”!
wtorek, 06 października 2009
Rezerwujemy tani lot i na weekend znikamy w Kopenhadze. Czyli subiektywny przewodnik gdzie się udać i co zobaczyć. Next time Sztokholm!
wtorek, 29 września 2009
Ile czasu potrzeba, by dizajner uznany został za kultowego? Co definiuje wyjątkowość, jeśli wydaje się, że wszystko już tematycznie wyeksploatowano?
czwartek, 24 września 2009
Kolejna odsłona historii wzornictwa w Skandynawii dotyczy najciekawszego okresu, zgodnie wszyscy twierdzą, że postrzegany jako przełomowy.
piątek, 11 września 2009

Dziś krótka i robocza wizyta, bo wpis powstał pod wpływem chwili. Trafiłam ostatnio na wiekowy już artykuł w Avotakka, o szwedzkiej projetantce m.in. tkanin Annie Danielsson, której deseń Bottna należy do moich ulubionych, więc skoro zrobiło się jesiennie, a kawa w kubku ze wzorem Bottna jak na obrazku:

 

to z sentymentu chciałam zobaczyć co u niej słychać. Jak głosi oficjalna nota będąc jeszcze dziewczęciem, poszukiwała różnych form wyrażenia siebie, głównie poprzez aktorstwo. W czasie studiów w sztokholmskiej Konstfack przypadkiem trafiła na kurs projektowania tkanin, który okazał się objawieniem; znalazła język by wyrazić swoje emocje.  Zaraz po studiach, z nagrodą zdobytą na targach Formex, dostrzeżona została przez ówczesną szefową Marimekko Kirsti Pakkanen i tak oto zadebiutowała w stajni Marimekko w 2001 roku. Lubię jej styl, szczególnie za geometryczne wzory, które samoistnie nasuwają skojarzenia ze stylistyką lat siedemdziesiątych XX w. Co ciekawe, projektuje wciąż (nostalgiczne i oldschoolowe) wzory manualnie, bez użycia komputera, dzięki czemu  wzory, choć  są nierówne, i czasem sprawiają wrażenie wykonanych chałupniczo na kolanie, to cechuje je bezpretensjonalny wdzięk i minimalizm. 

Bottna, foto: http://www.finnishdesignshop.com/

 

 

 

Foto: www.marimekko.com seria Fokus Anny Danielsson

 

Tsunami, foto:http://www.finnishdesignshop.com/

Śledząc w internecie jej ostatnie dokonania, przypadkiem natrafiłam na info o szwedzkiej firmie Bemz, która produkuje obicia i kapy, choćby do nieśmiertelnych ikeowskich kanap co więcej, ich hasło reklamowe brzmi: "podaruj nowe życie swojej kanapie z Ikei". I tak oto okazało się, że wraz z Marimekko została niedawno wprowadzona nowa seria wzorów, choćby tych pamiętnych z makami Unikko, ale również funkowych Anny Danielsson. A wszystko można zamówić przez internet. Niech żyje globalna wioska!

Cover-up Beimz,

http://bemz.typepad.com/itsacoverup/2009/05/bemz-launches-slipcovers-in-marimekko-patterns.html

A teraz apel do wszystkich spóźnialskich (wliczając do tego grona siebie również): zapraszam do najbliższego kiosku po zakup wrześniowego numeru ELLE Decoration, bo w nim rzadka okazja do obejrzenia paru przedmiotów ze Skandynawii, a co ciekawe, o niektórych wspominałam na blogu, więc wynika z tego, że ponadczasowość dizajnu skandynawskiego nie jest mitem!

niedziela, 06 września 2009
Wrzesień już trwa w najlepsze, i po emocjonującej wyprawie na Sri Lankę znów pora powrócić do kojącej Skandynawię. Obiecałam sobie, by po powrocie napisać o Harri Koskinenie, ale nie chcąc być posądzonym o stronniczość i wieczne preferowanie Finlandii dziś o kolektywie dizajnerskim (fantastyczne sformułowanie!) MUUTO z duńskim rodowodemchociaż z fińskim akcentem; „muutos” w fińskim oznacza zmianę, stąd założyciele firmy stwierdzili, że dobrze wyrazi to ideę nowego spojrzenia na skandynawski dizajn.
środa, 05 sierpnia 2009

Natrafiłam dziś na to zdjęcie hotelu, który znajduje się przy porcie w Helsinkach w ostatnim wydaniu Wallpaper, do którego odsyłam; co prawda o architekturze, raczej marginalnie tylko wspomnę, ale wydaje mi się, że oddaje to ducha Skandynawii, no i niezmiennie przypomina o skandynawskim lecie.

  

WISA Wooden Design Hotel, Helsinki

WISA Wooden Design Hotel, Helsinki

A skoro o lecie mowa... Czas w ostatnich tygodniach przyspieszył, co oznacza, że zbliża się nieubłaganie czas urlopu i wyjazd; zamiast jednak do Skandynawii będzie Sri Lanka. Wobec powyższego, o multi-designerze, który nazywa się Harri Koskinen następnym razem, a na otarcie łez- za zdrowie korzystających z tego bloga:

 

bo etykietę i butelkę stworzył właśnie Koskinen (Finlandia Vodka Graphic concept 2002).

Kolejne wpisy dopiero we wrześniu...

16:42, lawyszan
Link Komentarze (2) »
środa, 29 lipca 2009
Aby zrozumieć w jaki sposób i pod jakimi wpływami wzornictwo skandynawskie przepoczwarzało się, trzebaby odrobinę sięgnąć wstecz.