Blog > Komentarze do wpisu

Zjedz Finlandię!

Swego czasu Finowie wściekli się na Silvio Berlusconiego, gdy ten obcesowo skrytykował ich kuchnię narodową, wyrażając opinię, iż jest o wiele gorsza niż włoska. Krew zalała fińską opinię publiczą, w mediach wrzało, a prawda jest taka, że choć może po skandynawsku nieco minimalistyczna, to na pewno szalenie interesująca, zwłaszcza w wydaniu ekskluzywnym.

Od bowiem paru dobrych lat, poczetne miesce w panteonie sław kulinarnych nieprzerwanie zajmuje Hans Välimäki, chef, współwłaściciel restauracji ChezDominique, kulinarny celebryta. A przede wszystkim posiadacz dwóch gwiazdek Michelin- rzecz niebywała dla nas, skoro jedynie Atelier Amaro może poszczycić się jedną. Nota bene za chwilę ów osławiony lokal zmieni swój profil w bistro, które będzie działać pod znaczącą nazwa Bye Bye Dominique.

 Hans zapewne to już cały przemysł na skalę Finlandii, człowiek orkiestra, wpisujący się w trend sław kulinarnych pokroju Jamiego Oliviera, co to i progam swój ma, a i książkę kucharską wyda, przy okazji edukuje czy raczej w ramach telewizyjnej rozrywki bawi społeczeństwo fińskie sędziując w fińskiej wersji Top Chef.

 

 

http://www.mtv3.fi/ohjelmat.shtml/kotimaiset/top_chef/uutiset/1734267/hans-valimaki-top-chef--kauden-kohokohdat

W ramach kolejnej odsłony swego programu telewizyjnego przybędzie do Polski, gdzie podpatrzy ulubione restauracje ambasadora Jariego Viléna, a następnie zmierzy się z daniami, na swój autorski sposób. Odcinek poświęcony jego wizycie w Polsce będzie do obejrzenia w Finlandii jesienią. Baardzo jestem ciekawa jak wypadnie!

W ramach niestrudzonej energii ambasadora, w tym samym czasie swoje podwoje otworzy również ambasada by, wpisując się również w Polsce popularny trend pop-up kitchen, dać się poznać również od strony kulinarnej. Dania będzie serwował znakomity Maciej Wróblewski. I tak oto na fali lifestylowych zmian design trafia na talerz.   Więcej info o tym wydarzeniu na stronie Ambasady Finlandii.

czwartek, 16 maja 2013, lawyszan

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.pp.htv.fi
2013/05/16 12:45:07
Swietny tekst jak zwykle! Blog trzyma fason:)
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2013/05/20 13:13:26
"poczetne"??
-
2018/02/23 10:32:14

lampa na kablu to zdaje się też skandynawski pomysł z resztą obecny w całym moim domu ! uwielbiam ich styl !