Blog > Komentarze do wpisu

Niech żyje czekolada!

Na fali resentymentu ogromnie ucieszyła mnie wiadomość o odświeżeniu grafiki wedlowskich czekolad, czego efektem jest miła dla oka seria vintage autorstwa Łukasza Zbieranowskiego. Czy jednak dobrze znane smaki winny być ubierane w nowe opakowanie? Lubimy to, co znamy, odwołując się do wspomnień, ale dobry projekt cieszący oko nie jest zły!

 

Kuvapankki www.fazer.fi

Czy czekolada ma coś wspólnego z designem? Owszem!  Zasze przed zbliżającymi się Świetami Bożego Narodzenia, nie mogę doczekać się świątecznej edycji fińskiego Fazera, czyli czekolady obficie wypchanej cynamonem, migdałami, aromatycznymi piernikami. Na szczęście wraz z pierwszą falą przymrozków, a więc zdaje się w okolicach września czy października, owe cudo już jest zwykle w sprzedaży. Wkrótce swój kres ujrzy moja ostatnia tabliczka. Jej nieuchronne pojawienie się w Finlandii podkręca atmosferę  nadchodzących świąt. Do tego od lat nieomal niezmienny projekt sreberka czyli opakowania potężnego kawałka czekolady. Genialne i proste. Mój radar zawsze ją wyczuje w każdym fińskim S-markecie, choć tym razem chwała mojemu przełożonemu za dostawę z Finlandii. Do tego stopnia Joulusuklaa jest popularna, że ma swoje wydanie internetowe na Fcb również.

Już parę lat temu Fazer odkrył popularny na świecie patent z odświeżeniem wizerunku szaty graficznej poprzez zaproszenie do współpracy uznanych lub młodych projektantów. Firma wypuściła w 2008 roku na rynek w ramach Fazer Nordic Gourment, podkręconych smakiem owoców leśnych czekoladki, których autorami była para grafików i ilustratorów Georgi Eremenko i Aino-Maija Metsola. Pardwa mszarna, czy coś to mówi?

www.yle.fi

 

To polskie tłumaczenie słowa riekko, które symbolizuje fińską przyrodę, prostotę linii. Riekko przybrało również formę czekoladki w bombonierce.

www.fazer.fi

 

To nie jedyny przykład harmonijnej współpracy słodkiego biznesu z designem- nota bene jaka fantastyczne połączenie rozkoszy dla oczu z rozkoszą podniebienia?

Za odświeżeniem opakowania karmelków (jakże piękne zapomniane słowo, prosto z książki Astrid Lindgren) Marianne stoi Sanna Annukka.

 

Marianne to odpowiednik naszych Kukułek, których opakowanie stworzyła w 1949 roku Aimo Vuorinen.  Z nostalgii za charakterystcznymi biało-czerwonymi paskami z jakie przybrane są cukierki, Annukka stworzyła inspirowane brandem Marianne dwubarwne  ikonki. Za jedyne 2,20 euro w nasze ręce trafia estetyczna forma, która przypomina nieco zapomniane wycinanki folkowe, a  inspiracje tradycją skandynawską to znak rozpoznawszy Sanny Annukka. Zresztą równie udany był projekt choćby puszki ciastek dla Marks and Spencer czy kawy dla Pauliga. To rzecz niezwykła, że tak wiele projekty łączy, ale każdy z nich jest odrębną całością.

Kuvapankki www.paulig.fi

Zresztą Paulig wykorzystał również w edycji świątecznej swojej Juhlamokka projekt Haapaniemi w 2008 r:

kuvapankki www.paulig.fi

oraz Sanny Mander w 2010 r:

kuvapankki www.paulig.fi

Banalne picie kawy ma posmak wyjątkowości.

Zatem w tym idyllicznym nastroju poświątecznego obżarstwa, życzę wszystkim Fantastycznego Nowego Roku, a sobie wytężonej pracy nad obfitymi wpisami!

 

 

piątek, 31 grudnia 2010, lawyszan

Polecane wpisy

  • Zjedz Finlandię!

    Swego czasu Finowie wściekli się na Silvio Berlusconiego, gdy ten obcesowo skrytykował ich kuchnię narodową, wyrażając opinię, iż jest o wiele gorsza niż włoska

  • Becikowe po fińsku.

    Czyli jak łączyć pragmatyzm macierzyństwa ze wzornictwem. Rzecz wyjątkowa w skali światowej- podobno żadne państwo na świecie nie może się poszczycić podobnym p

  • Samuraj Neko po polsku

    Warszawskie Targi Książki miały okrojoną edycję, a Skandynawia była nieomal niewidoczna, ale trafiła w moje ręce nadzwyczajna rzecz: Samuraj Neko. Samuraj Neko

Komentarze
Gość: scrabble, *.pp.htv.fi
2010/12/31 10:54:36
Dla mnie w tym roku piparsuklaa przebila stukrotnie joulusuklaa, pychota! Ciesze sie bardzo, ze moj ulubiony blog ozyl!
-
2010/12/31 11:02:28
Absolutnie! Wlasnie konsumuje kawalek rzeczonej, ale ona w smaku beznamietna, sam piernik! Onnea 2011 vuodelle!
-
Gość: Losiowisko, *.dynamic.chello.pl
2010/12/31 17:46:37
W tytule bloga skandynawski design.. a w treści fińskie produkcje.. no to coś nie halo.. bo Fi nie należy do Skandynawii ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał
-
Gość: , *.zone9.bethere.co.uk
2011/01/02 21:08:06
Zazdroszcze i joulusuklaa, i pieknych opakowan, bo tutaj wszystkie slodycze w ogole nie smakuja swiatecznie, a do tego wygladaja nudno ;-) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
-
Gość: , *.zone9.bethere.co.uk
2011/01/02 21:09:53
PS. "tutaj" znaczy na Wyspach czyli juz wiesz kto ;-)