Blog > Komentarze do wpisu

Z wiosną - PTAKI.

Korzystam z okazji jaką jest budząca się wiosna, by napisać słów kilka o serii szklanych bibelotów dostępnych od ponad trzydziestu lat w gamie produktów z Iittali. Szczegóły poniżej.

 

Vihreä Ibis/Toikka

Szklana seria Ptaki Oiva Tokki (Birds by Oiva Toikka), którą stworzył dla Iittali w 1972 roku wygląda jak z witrynki u dziadka;leży za szkłem i wdzięcznie kurzy się na serwetce.

Punatulkku/Toikka

 Mojego zachwytu nie budzi może dlatego, że unikam niepraktycznych bibelotów, jak i nie przepadam za otrzymywaniem takowych w prezencie. Acz znam takich, którzy zbierają kolejne szklane cudeńka do swej menażerii. No i bardzo dobrze, wszak o gustach się nie dyskutuje i basta.

Pikkupöllö/Toikka

To, co zapoczątkował Toikka, miało swój dalszy ciąg dzięki zaproszonym ostatnimi czasy do współpracy artystom.  Włoch Giorgio Vigna w swojej serii (2007) mocno nawiązał do tradycji Toikki niejako uzupełniając istniejące ptaki. Moim zdaniem nie pozwolił sobie na żadne wariacje:

Circoli/Vigna

gdy tymczasem stylizacja Anu Penttinen (2008) była już dużo bardziej fantazyjna, mocno zabawna i fascunująco kolorowa jak rajski ogród.

I´m all bananas/Penttinen

Cool Joe/Penttinen

Przełom w postrzeganiu owej menażerii przyszedł z chwilą, gdy serię odświeżył szwedzki projektant i designer Matti Klenell (2010). Jego wariacja na temat serii jest zabawna, lekka, i pomysłowa. Ptaszki zbudowane są na zasadzie segmentów, które można ze sobą dowolnie komponować i zestawiać. Istne Ptasie Radio!

Korpi Veli/Klenell

Korpi Mommy/Klenell

Korpi Little Sister/Klenell

Wszystkie zdjęcia ® Iittala

wtorek, 23 marca 2010, lawyszan

Polecane wpisy

  • Zjedz Finlandię!

    Swego czasu Finowie wściekli się na Silvio Berlusconiego, gdy ten obcesowo skrytykował ich kuchnię narodową, wyrażając opinię, iż jest o wiele gorsza niż włoska

  • Becikowe po fińsku.

    Czyli jak łączyć pragmatyzm macierzyństwa ze wzornictwem. Rzecz wyjątkowa w skali światowej- podobno żadne państwo na świecie nie może się poszczycić podobnym p

  • Para do życia - byle do wiosny.

    Żyję w ustawicznym przekonaniu, że wiosna nieuchronnie nadejdzie, wszak jest to kwestią czasu. Może zewnętrzne przejawy pogodowe na to nie wskazują w burej W.,