Blog > Komentarze do wpisu

Ponownie w drogę.

Koniec okresu zimowej hibernacji. Czas się przewietrzyć, odkurzyć blog szukać inspiracji. Wiosna w końcu musi nadejść, a wraz z nią pretekst by zobaczyć ciekawe wystawy w Skandynawii. Choćby wirtualnie.

Zaintrygowała mnie wystawa w Muzeum Architektury w Sztokholmie Greta Magnusson Grossman – Från Stockholm till Beverly Hills, poświęcona Grecie Magnusson Grossman (10.02-16.05.2010). Wystawa ważna, bo Greta MG to pionierka szwedzkiego funkcjonalizmu, na miarę Ray Eames. A retrospekcja o tyle ciekawa, że ta ponoć ekscentryczna, wizjonerska architektka/projektantka mebli do tej pory  była nieomal zapomniana, a z zamieszczonych pracy wynika, że należałoby to zaniedbanie nadrobić. W przedwojennej Szwecji projektowała meble, sprzedawała je w swoim butiku Studio.

Foto John Hartley za http://www.elleinterior.se/

 

Po wojnie, w Kalifornii reaktywowała się jako eksperymentująca architekt i designerka, szczególnie rozpoznawalna za projekty domów budowane w trudnych ze względu na położenie miejscach. Szwedzkie wydanie ELLE Interiör reklamuje wystawę jednoznacznym MUSISZ TO ZOBACZYĆ, podejrzewam więc, że warto. Szerzej o wystawie na blogu na anglojęzycznym blogu DesignAddict tu.

Foto © R 20th Century  Lampka na biurko Kobra, USA, 1948-49

Krzesła 'Good Design', USA 1954, Foto © R 20th Century

 

A jeśli już modernizm, to w Muzeum Designu w Helsinkach do 9. maja duża, przekrojowa wystawa pt. Moderni(smi), traktująca o stylu od czasu powstania w końcu XIX w. pod wpływem rozwijającej się produkcji przemysłowej i niesionej na fali technizacji i uprzemysłowienia świata. Skok cywilizacyjny tak znaczący, że trwa do dnia dzisiejszego. Kuratorem wystawy Harri Koskinen. Chociaż mam nieokreśloną awersję do tej instytucji, opartą na przeświadczeniu, że nie jest to Museum na miarę Helsinek, to chętnie postarałabym się Wizzairem polecieć do Helsinek wybrać się na wystawę. Podobno połączenie z Wawy jak najbardziej realne.

Fotel Paimio, Aalto dla Arteka, 1932  foto http://www.wdc2012helsinki.fi/uutiset/modernismia-designmuseossa

 

 

I nareszcie design z Islandii wystawia się w Kopenhadze!  Icelandic Contemporary Design w duńskim centrum designu DDK do 18. kwietnia. Islandia pierwsza popłynęła w czasie kryzysu finansowego na świecie, może więc design jest lekarstwem na marazm i krach finansowy, jak głoszą podręczniki z zarządzania designem? Absolutnie nic nie wiem o islandzkim designiem, tym bardziej chciałabym dowiedzieć się więcej niż przedstawia enigmatyczna i ogólnikowa notka na stronie DDK. Czy to design funkcjonalny? Wpisany w tradycje skandynawskie? Jaką historię przedstawia? Wystawa skupia się na prezentacji mebli, wzornictwie przemysłowym oraz architekturze, dodatkowo wystawiane są prace absolwentów szkół kształcących na kierunkach wzorniczych. Z załączonych zdjęć wynika, że wystawa może być arcyciekawa, a że wkracza na zupełnie nieznany mi teren juz teraz wiem, że bardzo chciałabym to zobaczyć. Odtąd więc link na stronę islandzkiego centrum designu (brzmi zupełnie jak od przysłowiowej czapy czyli egzotycznie). Ha! Wklejam stronę do moich ulubionych.

 

Hrafnkell Birgisson

Kurtogpi Borgarfjörður High School

VA Arkitektar Blue Lagoon Clinic

Studio Granda Hof Country residence

czwartek, 11 marca 2010, lawyszan

Polecane wpisy

  • Zjedz Finlandię!

    Swego czasu Finowie wściekli się na Silvio Berlusconiego, gdy ten obcesowo skrytykował ich kuchnię narodową, wyrażając opinię, iż jest o wiele gorsza niż włoska

  • Becikowe po fińsku.

    Czyli jak łączyć pragmatyzm macierzyństwa ze wzornictwem. Rzecz wyjątkowa w skali światowej- podobno żadne państwo na świecie nie może się poszczycić podobnym p

  • Para do życia - byle do wiosny.

    Żyję w ustawicznym przekonaniu, że wiosna nieuchronnie nadejdzie, wszak jest to kwestią czasu. Może zewnętrzne przejawy pogodowe na to nie wskazują w burej W.,

Komentarze
Gość: o, *.ssp.dialog.net.pl
2010/03/18 13:53:23
blog jest świetny! dzięki za niego :))