Blog > Komentarze do wpisu

Od Anny Danielsson do stuningowanych kanap z Ikei.

Dziś krótka i robocza wizyta, bo wpis powstał pod wpływem chwili. Trafiłam ostatnio na wiekowy już artykuł w Avotakka, o szwedzkiej projetantce m.in. tkanin Annie Danielsson, której deseń Bottna należy do moich ulubionych, więc skoro zrobiło się jesiennie, a kawa w kubku ze wzorem Bottna jak na obrazku:

 

to z sentymentu chciałam zobaczyć co u niej słychać. Jak głosi oficjalna nota będąc jeszcze dziewczęciem, poszukiwała różnych form wyrażenia siebie, głównie poprzez aktorstwo. W czasie studiów w sztokholmskiej Konstfack przypadkiem trafiła na kurs projektowania tkanin, który okazał się objawieniem; znalazła język by wyrazić swoje emocje.  Zaraz po studiach, z nagrodą zdobytą na targach Formex, dostrzeżona została przez ówczesną szefową Marimekko Kirsti Pakkanen i tak oto zadebiutowała w stajni Marimekko w 2001 roku. Lubię jej styl, szczególnie za geometryczne wzory, które samoistnie nasuwają skojarzenia ze stylistyką lat siedemdziesiątych XX w. Co ciekawe, projektuje wciąż (nostalgiczne i oldschoolowe) wzory manualnie, bez użycia komputera, dzięki czemu  wzory, choć  są nierówne, i czasem sprawiają wrażenie wykonanych chałupniczo na kolanie, to cechuje je bezpretensjonalny wdzięk i minimalizm. 

Bottna, foto: http://www.finnishdesignshop.com/

 

 

 

Foto: www.marimekko.com seria Fokus Anny Danielsson

 

Tsunami, foto:http://www.finnishdesignshop.com/

Śledząc w internecie jej ostatnie dokonania, przypadkiem natrafiłam na info o szwedzkiej firmie Bemz, która produkuje obicia i kapy, choćby do nieśmiertelnych ikeowskich kanap co więcej, ich hasło reklamowe brzmi: "podaruj nowe życie swojej kanapie z Ikei". I tak oto okazało się, że wraz z Marimekko została niedawno wprowadzona nowa seria wzorów, choćby tych pamiętnych z makami Unikko, ale również funkowych Anny Danielsson. A wszystko można zamówić przez internet. Niech żyje globalna wioska!

Cover-up Beimz,

http://bemz.typepad.com/itsacoverup/2009/05/bemz-launches-slipcovers-in-marimekko-patterns.html

A teraz apel do wszystkich spóźnialskich (wliczając do tego grona siebie również): zapraszam do najbliższego kiosku po zakup wrześniowego numeru ELLE Decoration, bo w nim rzadka okazja do obejrzenia paru przedmiotów ze Skandynawii, a co ciekawe, o niektórych wspominałam na blogu, więc wynika z tego, że ponadczasowość dizajnu skandynawskiego nie jest mitem!

piątek, 11 września 2009, lawyszan

Polecane wpisy

  • ARTEK

    Nowoczesna architektura nie polega na stosowaniu ”niedojrzałych” nowych materiałów. Zasadnicza kwestia to doskonalenie w kierunku bardziej ludzkim.

  • O Saarinenie.

    Comeback do stylistyki powojennej we wzornictwie. Krzesła Vesy Honkonena z Kiasmy nagrodzono w konkursie Good Design . Są wściekle zielone i przeźroczyste, nasu

  • Haapaniemi, Haapaniemi.

    W naszym globalnym świecie gdzie brak granic, ostały się przynajmniej podziały w designie, prawda? Nie każdy Skandynaw jednak jest minimalistą, a z drugiej stro