Blog > Komentarze do wpisu

Koskinen Harri z Puu-Vallila podbija świat

Ile czasu potrzeba, by dizajner uznany został za kultowego? Co definiuje wyjątkowość, jeśli wydaje się, że wszystko już tematycznie wyeksploatowano?

Wielokrotnie mimochodem wspominałam o Harri Koskinenie, w kontekście wzornictwa skandynawskiego XXI wieku.  Mam często wrażenie, że choć jego twórczo dorobek jego jest imponujący, to brakowało mi w jego projektach zachwytu, jaki towarzyszył mi, gdy po raz pierwszy zobaczyłam serię Taika Klausa Haapaniemego dla Iittali.

 

www.iittala.com

Najwyraźniej to kwestia pewnego sceptycyzmu, gdy poznajemy kogoś przez pryzmat nagród jakie zdobył (Compasso d’Oro choćby), i panteonu sław wśród których się znalazł. Może też przyszło mu zmierzyć się z na nowo definiowaną tradycją skandynawskiego designu, który musiał odnaleźć swoje miejsce w kontekście nowego tysiąclecia? Zmieniłam jednak zdanie, gdy okazało się, że to, co znam z widzenia, (choćby z najtańszego sklepu VapaaValinta w Funlandzie) jest jego autorstwa. A właściwie zdecydował przypadek. Kilka lat temu trafiłam na świecznik Iittali licytowany na Allegro za śmieszne pieniądze, więc z sentymentu do firmy i wzornictwa aukcję wygrałam. Minęło sporo czasu, zanim odkryłam kto jest jego autorem. Zdjęcie świecznika obok:

Trudno nie mieć do niego sympatii; na uczelnię w Lahti trafił tylko dlatego, że nie miał pomysłu na swoją przyszłość, a nie odpowiadało mu prowadzenie gospodarstwa rodziców na wsi fińskiej. Obronił licencjat w Lahti, trafił na uczelnię w Helsinkach, cudem dostał się na oblegany kurs obróbki szkła, którego tradycje w Finlandii obrosły legendą. Kto wie jak potoczyłyby się jego losy, gdyby TAM nie trafił (drama, po prostu!!!)? 

Projekt na zaliczenie polegał na zaprojektowaniu prezentu ślubnego ze szkła, Koskinen wymyślił, ze stworzy kieliszki do wódki (snapsi), które ewoluowały w projekt lampy Kuutio czyli Block. Lampa Block w MoMa w N.Y od 1999r.

http://www.harrikoskinen.com/products/

W 1998, gdy lampa była już na rynku, sfotografowano ją do numeru Marie Claire Maison, pod nazwą Lamb Lamp, bo sam projektant tak ją pieszczotliwie nazywał, ale w agencie siła: została nazwa Block, bo taka lepiej brzmiała.  Ze szkoły helsińskiej (Taideteollinen korkeakoulu) trafił prosto do guru branży Oivę Toikka i został wybrany przez niego na stypendium do Iittali, dlatego więc studia porzucił, zaczął pracę dla fińskich potentatów, no i się zaczęło.

 

 

zegarki Vakio dla Issey Miyakiego w kooprodukcji z Seiko;http://www.harrikoskinen.com/products/

 

 

seria Muu- to za to dostał Compasso d’Oro;http://www.harrikoskinen.com/products/

 

Dla Venini wazy Gotico i Orbital;http://www.harrikoskinen.com/products/

Flakony perfum Issey Miyake;http://www.harrikoskinen.com/products/

Lantern świecznik dla Iittala; www.iittala.com

wtorek, 29 września 2009, lawyszan

Polecane wpisy

  • ARTEK

    Nowoczesna architektura nie polega na stosowaniu ”niedojrzałych” nowych materiałów. Zasadnicza kwestia to doskonalenie w kierunku bardziej ludzkim.

  • O Saarinenie.

    Comeback do stylistyki powojennej we wzornictwie. Krzesła Vesy Honkonena z Kiasmy nagrodzono w konkursie Good Design . Są wściekle zielone i przeźroczyste, nasu

  • Haapaniemi, Haapaniemi.

    W naszym globalnym świecie gdzie brak granic, ostały się przynajmniej podziały w designie, prawda? Nie każdy Skandynaw jednak jest minimalistą, a z drugiej stro

Komentarze
kokopelia
2009/10/08 13:13:33
Latern jest wspaniały...
Cudowny...
Zakochałam się! :)